PSALMODIKON, intarsia, 18/1900-tal.

399647. PSALMODIKON, intarsia, 18/1900-tal.

Stränginstrument för kyrkor och skolor under 1800-talet. Greppbräde med 1 sträng, samt 12 st resonanssträngar. Stråke medföljer. Längd 83,5 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 5 852