399500. KRYDDHYLLA / SPECERIHYLLA, porslin och trä, "Standard", 1900-talets första hälft.
14 st skeppor i ljusblått porslin med vita handtag. Längd 55,5, bredd 18, höjd 33 cm.
Skeppor med obetydligt bruksslitage. Trähylla med bruksslitage, färgbortfall.