Hagelgevär Engelsk SvS Hammerless. Fabrikat Clabrough&Bro`s. Kaliber 12/70. Piplängd 66cm Sleevade. Borrade 1/2-1/4. Stämplade BNP. Förlängd spång med kryssbult. Top lever. Dubbla avtryckare med säkring på kolvhals. Ejektor. Assisted opener. Njurformade sidolås av "back action typ". Baskyl och sidolås flamhärdade med riklig gravyr. Signalstift. Kolv med pistolgrepp . Monogramplatta.
Mindre bruksslitage. Mycket gott skick.