394263. STOLAR, 6 st, "Själevad". Carl Malmsten. 1900-talets senare del.
Syrabetsad furu. Spälad rygg. 2 st något avvikande i modell med 4 spjälor i rygg, 4 st med 3 spjälor. Brännstämplade CM.
Bruks/åldersslitage, märken, skador på textil, torkat stoppning.