EDVARD ANDERSSON (1891-1967). Stilleben.

3938849. EDVARD ANDERSSON (1891-1967). Stilleben.

Olja på pannå, 61 x 61 cm. Signerad och daterad Edvard Andersson -48.

PROVENIENS
Ur konstnärens kvarlåtenskap.

UTSTÄLLD
Den Frie Udstilling, separatutställning ”Edvard Andersson”, Köpenhamn, 1956, kat. nr. 206.

Del av större deposition till Eslövs Stadshus, 1987 – 2012.

God kondition.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS
Ur konstnärens kvarlåtenskap.

UTSTÄLLD

God kondition.

Tema

Antal besök: 955