Olja på pannå, 61 x 61 cm. Signerad och daterad Edvard Andersson -48.
PROVENIENS
Ur konstnärens kvarlåtenskap.
UTSTÄLLD
Den Frie Udstilling, separatutställning ”Edvard Andersson”, Köpenhamn, 1956, kat. nr. 206.
Del av större deposition till Eslövs Stadshus, 1987 – 2012.
God kondition.