Skåpdel med 3 st skåpdörrar med innanförliggande hyllplan, 6 st lådor samt 1 st lucka. Längd 118 cm, djup 42 cm, höjd 129 cm.
Senare bemålad i ljust gråvit färg, bruksslitage, repor, märken, sprickor.