387032. BRUNO MATHSSON. Snurrfåtölj, "Jetson", Dux, 1960-tal.
Originalklädsel i grön textil, nackkudde, djuphäftad sits och rygg. Baksida klädd i naturfärgad canvas, kromad benställning.
Bruksslitage, repor, märken. Tygklädsel med patina och slitage.
Bruno Mathsson (1907–1988)