3866846. BERTIL BRISBORG. Bordslampa, Böhlmarks, 1950-tal, modellen ursprungligen formgiven för Nordiska Kompaniet.
Läderlindad mässingsstomme med plåtskärm, märkt med Böhlmarks logo samt modellnr. 15624, höjd ca 48 cm.
Bruksslitage, något skev skärm, Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.
Jubileumsauktion - Vi fyller 10 år, Höstkvalitet