384380. BORD, ek, barock, 16/1700-tal.
Svarvade, balusterformade ben, bordsskiva med låda i sargen. Träpluggad benställning med tvärslår.
Längd 172 cm, bredd 79 cm, höjd 79,5 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, sprickor, märken. Spricka i bordsskivan.