383099. BYRÅ, med lejonfötter, Engelsk stil. 1900-talets första hälft.
Betsad och lackerad mahognyfaner. Fyra lådor med mässingbeslag. Längd 98,5, bredd 51,5, höjd 95 cm.
Slitage. Mindre fanerskada på nedre lådan. Toppskiva med spricka och brännmärke. Report. Märken.