382223. BORDSLAMPA, keramik, Uno & Östen Kristiansson, LUXUS, Vittsjö, 1960/70-tal.
Pagodformad modell med blank glasyr i rött och blått. Etikettmärkt samt märkt "LUXUS 0201-38" i botten.
Höjd 41,5 cm.
Smärre bruksslitage, smärre retusch på översta avsatsen.