KERSTIN DANIELSSON. Vas, unikat, keramik, signerad.

3821982. KERSTIN DANIELSSON. Vas, unikat, keramik, signerad.

Höjd 35 cm. Diameter 23,5 cm.

Kerstin Danielsson (1941-2015) fick sin grundutbildning i USA, på School of Design i Providence. Hon gjorde en hel del bruksgods men blev framförallt känd för sin personligt grundade konstkeramik där influenser från östasiatisk, etruskisk och nordisk järnålderskeramik gjorde sig gällande. Representerad på bl a Nationalmuseum och Röhsska museet.

Med lagning, se bild.

Tema

Ur Barbara Bunkes samlingar

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 35 cm. Diameter 23,5 cm.

Med lagning, se bild.

Tema

Ur Barbara Bunkes samlingar

Antal besök: 612