STIG LINDBERG. Matservis, 44 delar, porslin, "Colorado" och "Pastella", Gustavsberg, 1950-tal.

380739. STIG LINDBERG. Matservis, 44 delar, porslin, "Colorado" och "Pastella", Gustavsberg, 1950-tal.

Modell LA.
6 st tallrikar, diameter ca 24,2 cm.
6 st djupa tallrikar, diameter ca 20,5 cm.
6 st förrättstallrikar, diameter ca 21,5 cm.
6 st assietter, diameter ca 19 cm.
8 st efterrättsskålar, diameter ca 17 cm.
5 st lövformade fat, längd 19,5 cm.
3 st uppläggningsfat / skålar, längd 22 - 27 cm.
2 st såskannor, längd 16 cm.
2 st tefat, längd 15,5 cm.

Bruksslitage, bestickrepor, några delar med smärre missfärgning.

Stig Lindberg (1916–1982)

Gör en kostnadsfri värdering!

Modell LA.
2 st såskannor, längd 16 cm.
2 st tefat, längd 15,5 cm.

Stig Lindberg (1916–1982)

Antal besök: 5 822