BYRÅ, Gustaviansk stil, 1920/30-tal.

378742. BYRÅ, Gustaviansk stil, 1920/30-tal.

Skiva av polerad sandsten. Rak form med rik intarsiadekor, beslag av mässing. Längd ca 98, djup ca 54, höjd ca 82 cm.

Bruks och åldersrelaterat slitage. Krakelyr i fernissan. Skruv sakans i ett låsbeslag. Mindre fanerskador på nedre lådan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 716