Armband "Tropic" i gummi.
Diameter ring utan krona 38 mm.
Lanco-tag från butiken hänger kvar.
Skyddsplast kvar på locket.
Karlstad Hammarö Auktionsverk kommer inom det närmaste sälja en större mängd med Lanco-klockor. Samtliga härstammar från en herre som var återförsäljare av framförallt Lanco på 1960 och 70-talet.
Framstår som nära på obrukad, obetydligt åldersrelaterat förvaringsslitage.
Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.
Armband "Tropic" i gummi.
Skyddsplast kvar på locket.