MONTERBORD, trä och glas, Gustaviansk stil, 1900-talets början.
362165. MONTERBORD, trä och glas, Gustaviansk stil, 1900-talets början.
Bård med skuren dekor och kannelerade ben. invändigt klädd med röd sammetsliknande textil. Öppningsbar bordsskiva.
Längd 53 cm, bredd 41 cm, höjd ca 74 cm.
Bruksslitage, repor, märken, två hållare till undre bordsskiva med sprickor och lagning.