362046. STOLAR, 4 st, med tyg "Tulpan" av Josef Frank, Svenskt tenn, 1900-tal.
Matstolar med genombruten spjälad ryggbricka
Rygghöjd 84 cm
Omklädda med tyg "Tulpan" designat av Josef Frank 1947 för Svenskt Tenn AB, Stockholm.
Bruksskick
Slitage och avskavningar.