BORD, bemålat furu, Gustavianskt, Jämtland, 1700-tal.

358952. BORD, bemålat furu, Gustavianskt, Jämtland, 1700-tal.

Låda i sargen, kannelerade ben.
Längd 69 cm, bredd 44,5 cm, höjd 63,5 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, repor, sprickor och märken, senare bemålat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 307