357215. KLÄDESHÄNGARE, ek samt smidesjärn, från Hotel Knaust i Sundsvall. Sekelskiftet 18-1900.
Smidda hängare samt krokar, paneler och krön med skuren dekor samt delvis klädda i sammet. Skohylla nedtill. Höjd 195 cm, bredd 178 cm, djup 45 cm.
Bruks-och åldersrelaterat slitage, sprickor, skador, maskhål. Löstagbart krön.