TESERVIS, 30 delar, porslin, Satsuma, Japan, 1900-talets första hälft.
352947. TESERVIS, 30 delar, porslin, Satsuma, Japan, 1900-talets första hälft.
Dekor i moriage-teknik, koppar i caméporslin med geisha i botten.
12 st tekoppar, höjd 4,5 cm.
12 st tefat, diameter 12,7 cm.
1 st tekanna, höjd ca 14 cm.
1 st vattenkanna, höjd 18 cm.
2 st gräddkannor höjd 7,5 - 12 cm.
2 st sockerskålar, höjd 10 - 13 cm.
Bruksslitage, en kopp med nagg på fotringen samt vattenkanna med nagg på lockknoppen.
12 st tekoppar, höjd 4,5 cm.
1 st tekanna, höjd ca 14 cm.
1 st vattenkanna, höjd 18 cm.