PATEK & CIE, FICKUR, 18k guld, omkring 1850.

3479308. PATEK & CIE, FICKUR, 18k guld, omkring 1850.

Savonette, boetten med två emaljerade motiv av en häst och orm samt två hundar. Innerboett med målat motiv av stadsvy och dekor i relief. Motivet troligen The Gates of Dawn, Vilnius, Litauen.
Kronuppdrag, vargtänder.
Boett nr 3896.
Totalvikt ca 68,2 gram.
Diameter ca 44 mm.

Uret är tillverkat under perioden 1845-1850, efter att Antoni Pateks tidigare samarbetspartner Franciszek Czapek hade lämnat företaget, men innan samarbetet med urmakaren Adrien Philippe hade slagit ut i full blom och företaget ändrade namn till Patek & Philippe.

Ytterboetten med ytslitage och smärre bucklor. Öglan med slitage på förgyllningen. Enstaka märken i emaljen längs kanterna, smärre hårsprickor, liten skruv saknas vid kl 12. Går ej vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.

Tema

Auctionets samlade vårkvalitetsauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Kronuppdrag, vargtänder.
Boett nr 3896.
Totalvikt ca 68,2 gram.
Diameter ca 44 mm.

Tema

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans

: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Antal besök: 1 463