Insatts i glas, längd 20, bredd 11, höjd 8 cm, insatts i porslin. Längd 26,5, bredd 19, höjd 8 cm respektive diameter 20, höjd 13 cm.
Slitage. Repor. Knoppen på den runda skålen aningen skev.