CARL MALMSTEN. Matgrupp, 9 delar i teak, Herrgården, Bodafors.
3449302. CARL MALMSTEN. Matgrupp, 9 delar i teak, Herrgården, Bodafors.
Matgrupp i teak ur serien Herrgården. Bord med 2 iläggsskivor à 55 cm samt 6 stolar. Bord med förvaring i utdrag för iläggsskivor. Brännstämplat.
Mått bord: längd 140, bredd 100, höjd 74 cm. Största längd med två ilägg 250 cm
Mått stol: höjd 84 cm, sitthöjd ca. 44 cm.
Smärre bruksspår, enstaka repor och märken. Samtliga stolar med torr stoppning.