ETT EDWARDIAN/GEORGE V SILVERMONTERAT SKÖLDPADDSSKAL OCH PIKEARBETE SJUDELAT TOALETTBORDSSET.
3447455. ETT EDWARDIAN/GEORGE V SILVERMONTERAT SKÖLDPADDSSKAL OCH PIKEARBETE SJUDELAT TOALETTBORDSSET.
William Comyns, varierande datum London 1904-1913, centrerad av bladrundor med lövformade rullverk, bandbundna klockblommor och hängen, guillochkanter, bestående av en handspegel, 28 cm lång, par hår- och klädborstar, oval juvelbox, med gångjärnsöverdrag, sammetfodrad, 9,5 cm bred, och en annan matchande, på fyra cabriolben, 9,5 cm bred
***Försäljas av Manoah Rhodes & Sons Ltd, Diamond Merchants, Bradford.
Blandat begagnat skick, handtaget spruckit på handspegeln, sköldpaddsskal knäckt på ena hårborsten, lådor, med bucklor och stickningar och något oformigt på ställen, några stift saknas, annars typiska tecken på slitage och användning, fläckar.