JENS HARALD QUISTGAARD. SERVISDELAR, Flamestone, 54 delar, Dansk Designs IHQ, 1960-tal.

342565. JENS HARALD QUISTGAARD. SERVISDELAR, Flamestone, 54 delar, Dansk Designs IHQ, 1960-tal.

Flamestone, design av Jens Harald Quistgaard för Dansk Designs.
8 tallrikar
11 djupa fat
16 assietter
7 kaffekoppar
8 underfat
sockerskål med hänkel och lock
gräddsnipa med hänkel
runt uppläggningsfat
rund karott med hänklar.

Bruksslitage.

8 tallrikar
11 djupa fat
16 assietter
7 kaffekoppar
8 underfat
gräddsnipa med hänkel
runt uppläggningsfat
rund karott med hänklar.

Bruksslitage.

Antal besök: 1 791