3425649. KEY SATO/KEI SATO (JAPAN/FRANKRIKE 1906-1978). "Portrait de Temps", olja på duk/mixed media, signerad och daterad -63.
Betitlad och signerad samt daterad a tergo.
Utställningsetiketter från Hamilton Galleries, Hyde Park, London och World House Galleries, Madison Avenue, New York. Nuvarande ägare förvärvade tavlan hos Galerie Börjeson, Malmö.
Mått 92x73 cm, rammått 97x78 cm.
Notera att en målning med exakt samma motiv och färgskala såldes hos Sotheby´s 25 maj-4 juni 2021.