KÄLKE, ÅH-pilen + PULKA, trä, 1900-talets första hälft.

342278. KÄLKE, ÅH-pilen + PULKA, trä, 1900-talets första hälft.

Kälke med broms och ratt, längd 92 cm.
Pulka/släde, trä, stålskodda träglidlister, med canvasöverdrag. Längd 130 cm.

Slitage, erodering, canvastyget delvis defekt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 4 274