Kudde, 1900-tal. Dekor med växtlighet. Mått: ca 60 x 60 cm.
Skäktträ, daterat 1849. Grönmålat. Blomsterdekor. Längd: ca 52 cm.
Skäktträ, daterat 1816. Grönmålat och med blomsterdekor. Längd: ca 56 cm.
Torrsprickor och lagningar. Slitage.