TEKANNA, porslin, tillverkad för den ryska marknaden, Arabia. 1800-tal.

339045. TEKANNA, porslin, tillverkad för den ryska marknaden, Arabia. 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått.
Längd 24 cm, höjd 15 cm.

Bruksslitage, krackelyr, smärre bränningsspricka från tillverkningen vid pipens undre infästning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Dekor i underglasyrblått.
Längd 24 cm, höjd 15 cm.

Antal besök: 671