3385359. HARALD NOTINI. Bordslampa, Arvid Böhlmarks lampfabrik, modell 15474.
Mattborstad mässing, pelare av räfflad, bonad alm.
Höjd c a43 cm.
Märkt, modellnummer 15474.
LITTERATUR:
Arvid Böhlmarks lampfabrik, katalog 1948.
Proveniens: Skånska banken.
Ej funktionstestad. Bruksspår, bucklor, anluppen, avskavd färg.