Bålskål diameter 26 cm
Vas höjd 25,5 cm
Lockskål/Bojan höjd 15 cm
Penselvaser höjd 16,5 respektive 21,5 cm
Gräddkanna höjd 8,5 cm
Skål längd 18, bredd 13 cm
Fat diameter 10,3 cm.
Den mindre skålen med nagg på bottenkantens undersida.
Annars smärre slitage samt dekorbortfall.
Bålskål diameter 26 cm
Vas höjd 25,5 cm
Lockskål/Bojan höjd 15 cm
Gräddkanna höjd 8,5 cm
Skål längd 18, bredd 13 cm
Fat diameter 10,3 cm.