KUKRI, Indien 1900-tal.

336480. KUKRI, Indien 1900-tal.

Slaget mönster på klingan, handtag med inlägg i mässing och stål. Två mindre tillhörande kukris medföljer. Balja i trä beklädd med skinn. Längd 83,5 cm.

Bruksslitage, balja med slitage på lädret samt lagningar med häftstift.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 015