332317. SKÅP, mahogny och björk, Erik Mattsson, Möbelbolaget Tranås, 1940-tal.
Intarsiadekor i form av blomsterstänglar och fåglar. Invändig inredning med fyra lådor samt hyllplan.
Höjd 136,7 cm, bredd 112,5 cm, djup 43 cm.
Bruksslitage, repor, märken.
Nyckel/nycklar finns.