329384. LOTTE LASERSTEIN. Kvinnoporträtt, olja på duk, signerad och daterad 1957.
90 x 72 cm
Porträtt föreställande Kerstin Bruun, kårchef i Södra Kalmar läns LK 1927-1943. Ordförande i Kalmar LFB 1943-1957.
Mindre slitage.
Ytsmuts. Färgbortfall finnes.
Lotte Laserstein (1898–1993)