327858. STIG LINDBERG. TEKOPPAR samt FAT, 8 delar, flintporslin, "Tsing", Gustavsberg. 1950-tal.
Blått koppartryck under glasyren.
4 st tekoppar, höjd 7,5 cm, diameter 10,5 cm.
4 st tefat, diameter 16,7 cm.
Bruksslitage, smärre krackelyr i botten på en kopp och dekorbortfall på ett fat.
Stig Lindberg (1916–1982)