STIG LINDBERG. TEKOPPAR samt FAT, 8 delar, flintporslin, "Tsing", Gustavsberg. 1950-tal.

327858. STIG LINDBERG. TEKOPPAR samt FAT, 8 delar, flintporslin, "Tsing", Gustavsberg. 1950-tal.

Blått koppartryck under glasyren.
4 st tekoppar, höjd 7,5 cm, diameter 10,5 cm.
4 st tefat, diameter 16,7 cm.

Bruksslitage, smärre krackelyr i botten på en kopp och dekorbortfall på ett fat.

Stig Lindberg (1916–1982)

Gör en kostnadsfri värdering!

4 st tefat, diameter 16,7 cm.

Stig Lindberg (1916–1982)

Antal besök: 3 612