Georg Hoffmann, adelsman, olja på pannå, inramad, signerad nedre höger fram: G.V.G. Hoffmann/Stuttgart 1889.
Motiv: spetsig skäggig adelsman i sidoprofil - i 1800-talets klädstil.
Georg Hoffmann:
Stuttgart 1891 - 1975. Landskaps- och porträttmålare, grafiker. Studerade vid Stuttgart Academy.
Georg Hoffmann: