3242757. GITARR, Gibson, troligen Special 4, 1930/40-tal.
Svart archtop, flat back, tillverkad i Kalamazoo, Michigan. Ej märkt med serienummer eller synligt FON-nummer. Etikettmärkt "Made in U.S.A. By Gibson, Inc. Kalamazoo Mich". Kroppens längd ca 51 cm, bredd 40,5 cm. Total längd ca 101,5 cm.
Proveniens Stig Landström.
Bruksslitage och märken. Renoverad och kompletterad. Synliga limrester längsmed greppbrädan på lock. Smärre retuscher. Bindning har släppt delvis från bakstycke. Spricka/krackelerad vid halsinfästning. Hårt fodral medföljer, ej original.
Proveniens Stig Landström.