323590. NILS CASTEGREN. Skulptur, brons "Knalle" monogramsignerad N C, Borås. 1900-talets andra hälft.
Skulptur i brons på träsockel föreställande knalle.
Signerad N.C påskrift Borås.
Höjd 17 cm.
Höjd exclusive sockel 14 cm.
Nils Castegren 1903-1985.
Bruksskick.