CHOKLADKOPPAR, FAT samt ASSIETTER, 18 delar, porslin, sannolikt Royal Vienna, Österrike. 1800-tal.

322982. CHOKLADKOPPAR, FAT samt ASSIETTER, 18 delar, porslin, sannolikt Royal Vienna, Österrike. 1800-tal.

Dekor i relief i form av blomster och fjärilar.
6 st chokladkoppar, höjd 8 cm.
6 st assietter, diameter 14,4 cm.
6 st assietter, diameter 16,5 cm.

Bruksslitage, nötning på förgyllningen. Ett fat med hårspricka samt nagg samt en assiett med smärre hårspricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 324