FLAPPER / CHARLESTONKLÄNNING, 1920-TAL.

3227286. FLAPPER / CHARLESTONKLÄNNING, 1920-TAL.

Handsydd flapper i puderrosa skirt tyg, rikligt applikationsbroderi av pärlor i rosa och grått. Lågt accentuerad höft.
Längd ca 110 cm, bystvidd ca. 100 cm.

Åldersrelaterat bruksslitage, skörhet i tyget, ett kantband har släppt vid arm.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 967