322696. ARNE JACOBSEN. Fåtöljer "Svanen", ett par, Fritz Hansen, Danmark.
Läderklädsel, konjaksfärgad, fyrdelat höj- och sänkbart aluminiumunderrede, Etikettmärkt "Made in Denmark 7103 by Fritz Hansen". Rygghöjd 89 cm.
Arne Jacobsen 1902-1971. Modellen formgiven 1958.
Slitage, en med reva i ryggen, en med reva i ryggen samt en smärre reva mellan sits och rygg, lädret torrt med krackeleringar samt torr stoppning.