Arne Jacobsen

1902–1971

Många känner till Arne Jacobsen som formgivaren av stolen eller fåtöljen man vardagligen använder, eller designen som är omåttligt populär och tidlös, och vilken förekommer frekvent på auktionsmarknaden.

Arne Emil Jacobsen föddes i Köpenhamn 1902. Hans formgivning företräder funktionalismen.
Dock började han sin utbildning till murare, men han läste sedan vidare till arkitekt i Köpenhamn mellan år 1924-27. Efter sin examen tog han anställning på Paul Holsoes arkitektkontor. Det dröjde dock inte länge tills han öppnade sitt eget kontor. Många kända arkitekter och formgivare har börjat sin karriär hos Jacobsen. Däriblad Hans J Wegner, Jørgen Møller och Jørgen Gammelgaard.

Arne Jacobsen ansåg att utformningen av byggnader och dess interiör bör bestämmas av en analys, i sann funktionalistisk anda. Byggnad och möbler skulle komplettera varandra.

Samarbetet med möbeltillverkaren Fritz Hansen inleddes på 1930-talets, men det är först på 50-talet som produktionen kommer i gång. Det är fortfarande Fritz Hansen som producerar Jacobsens möbler.

"Myran"

1951-52 kommer den trebenta stolen Myran i formpressad plywood, vilken fortfarande finns i produktion, nu dock med fyra ben.

Till Jacobsens livsmästerverk brukar SAS Royal Hotel Köpenhamn räknas. Där möbel ikonerna som Svanen och Ägget återfinns med en stoppning av skumgummi på en formgjuten glasfiberskal. Hotellet stod klart år 1960.

Inspirationen till möblerna kommer från amerikanska paret Ray och Charles Eames, men på grund av svårighet med produktteknik som inte gjorde det möjligt att formpressa en möbel i ett stycke, dröjde det innan det gick att förverkliga helt. Utveckling som nu hade gjorts möjliggjorde att Jacobsens kunde ta sina projekt ett steg längre.

"Ägget", producerad för Fritz Hansen. Detta ex klubbades på Göteborgs Auktionsverk för 32 000 kr.

Det är inte bara möbler och hus som Jacobsen formgivit utan även en rad andra föremål, däribland textilier, badrumsinventarier och en bestickservis. Han själv såg sig dock främst som arkitekt.

Ett urval av det modeller kan nämnas är Myran, Sjuan stolen, Svanen, Ägget, Liljan, Grand Prix, Droppen men det finns många fler. Många av modellerna tillverkas fortfarande.

Efter sin död 1971 hyllas han fortfarande. Bland storsäljarna återfinns Sjuan-stolen som hittas i otaliga hem världen över.

Se aktuella auktioner nedan!