322572. SKÅL, Vicke Lindstrand, samt TILLBRINGARE, keramik, Upsala-Ekeby, 1900-tal.
Vas märkt Upsala-Ekeby, Gefle, Made in Sweden, A 22, höjd 23,5 cm.
Skål märkt Ekeby, 196, V.L. (Vicke Lindstrand), diameter 12,5, höjd 4,5 cm.
Bruksslitage, båda med beläggning, skål med repor och ett tillverkningsnagg undertill.