TOR BJURSTRÖM. Olja på duk, signerad.

3154967. TOR BJURSTRÖM. Olja på duk, signerad.

Sommarlandskap mot blånande berg.
Bildmått: 58 x 66 cm.

Tor Bjurström var den person som kom att spela stor roll för utvecklingen av Göteborgskolorismen. Han åkte till Paris år 1908 och var elev till Matisse. Han var med på utställningen som De Unga hade 1910, en utställning som tog landets konstintresserade med storm. Efter det flyttade han till Göteborg där landskapet blev en stor inspirationskälla. År 1920 blev han föreståndare på Göteborgs musei- och ritskola, det som senare blev Valand. Har var där fram till 1929 och influerade eleverna att använda färgen på ett nytt sätt. Det var under denna period de vi kallar Göteborgskoloristerna gick på Valand. Tor Bjurström var därmed en stor del i de koloristiska strömningarna som utvecklades i Göteborg och längst västkusten under 1920-talet.

Sedvanligt ytslitage.

Tor Bjurström (1888–1966)

Tema

Göteborgsmåleri

Gör en kostnadsfri värdering!

Bildmått: 58 x 66 cm.

Sedvanligt ytslitage.

Tor Bjurström (1888–1966)

Tema

Göteborgsmåleri

Antal besök: 1 121