PRIVATA BANKSEDLAR, 6 st, Södermanlands Enskilda Bank, 10 Kronor & 10 Riksdaler Riksmynt, 1800-talets slut.

3138456. PRIVATA BANKSEDLAR, 6 st, Södermanlands Enskilda Bank, 10 Kronor & 10 Riksdaler Riksmynt, 1800-talets slut.

Tryckt sedel på tunt papper. Tryckt på ena sidan "Södermanlands Enskilda Bank inlöser vid anfordran denna Sedel med 10 Kronor (1 sedel med "Riksdaler Riksmynt". Daterade Nyköping 1867, 1877, 1888, 1892, 1896 samt 1898. Tre handskrivna signaturer på vardera sedel.

Smärre ytslitage, veck och kantslitage.
I plastfickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

I plastfickor.

Antal besök: 666