TAKFOTOGENLAMPA, bronserad metall och glas, 6 st ljusarmar. 1800-tal.

312339. TAKFOTOGENLAMPA, bronserad metall och glas, 6 st ljusarmar. 1800-tal.

Rik dekor i form av putti och blomsterslingor. Tulpanformad kupa i frostat glas. Komplett med lod, takrosett, brännarrör samt rökkåpa i porslin. Ljusmanschetter i glas med förgylld kant samt ljussläckare medföljer. Totalhöjd 124 cm, diameter ca 70 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage. Spricka i brännarglas. Några lösa prismor som saknar tråd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 054