VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953) 450. Målning, Fartyg på kajen, olja på duk, ca 1920/30.
312249. VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953) 450. Målning, Fartyg på kajen, olja på duk, ca 1920/30.
Signerad och daterad nedre vänster. Dansk marinmålare och marinporträttare. Utställningar under hans livstid i New York, Paris och London. Han är nu representerad i europeiska och utländska samlingar, och verk av honom ägs av den norska kungafamiljen, bland andra.
Mått: 30.4 x 31.5 cm.
Mått: 30.4 x 31.5 cm.