MAX MIKAEL BOOK. "Modell", akvarell. Signerad.

312065. MAX MIKAEL BOOK. "Modell", akvarell. Signerad.

25 x 17 cm.

Max Mikael Book, f. 1953, svensk bildkonstnär, grafiker och professor, är en av samtidens mest intressanta konstnärer. Han har ett kraftfullt måleri med djärva kontraster och stark känsla för ljus och skugga och möten av texturer och intressanta material. Max Book känsla för det oväntade där han kan blanda in graffiti och främmande objekt i sina konstverk drar blickarna till sig, som en explosion mellan kultur och natur. Åren 1995–2000 var han professor i måleri vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm. Hans konstverk finns representerade på bl.a. Moderna Muséet i Stockholm, Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs museum och Norrköpings Konstmuseum.

Gör en kostnadsfri värdering!

25 x 17 cm.

Antal besök: 1 769