AXEL ERDMANN. "På Kastellholmen", olja på duk. Signerad och daterad 1919-48.

311948. AXEL ERDMANN. "På Kastellholmen", olja på duk. Signerad och daterad 1919-48.

60 x 98 cm.

Axel Erdmann (1873-1954), svensk bildkonstnär och folkbildare. Studerade vid Konstnärsförbundets första målarskola för läromästarna Anders Zorn, Carl Larsson och Richard Bergh. Erdmann blev mest känd för sina stadsbilder, främst från Stockholm, Göteborg och Uppsala, i impressionistisk anda med inspiration från konstens huvudstad Paris.

I denna målning har Erdmann fångat en sommardag på Kastellholmen med inblick över Stockholms stad, med tvätt på tork i solskenet och en avslappnande paus i det gröna under svalkan från en parasoll.

Smärre slitage.

Axel Erdmann (1873–1954)

Gör en kostnadsfri värdering!

60 x 98 cm.

Smärre slitage.

Axel Erdmann (1873–1954)

Antal besök: 3 608