3108344. JOHANN JOACHIM KÄNDLER. Figurin, porslin, "Dirigent" ur serien "Aporkestern", Meissen, 1760-tal.
Höjd ca 18 cm. Medföljer ask och glaskupa med ställning.
Medföljer handlingar samt äkthetsbevis av Dr. Peter Braun, arkivarie och chef för historiska samlingar, Meissen.
Restaurerad av Meissenfabrikens verkstad. Ytslitage. Fläck vid knät. Kupa med ett nagg.
Auctionets samlade höstkvalitetsauktion 2023