JOHANN JOACHIM KÄNDLER. Figurin, porslin, "Dirigent" ur serien "Aporkestern", Meissen, 1760-tal.

3108344. JOHANN JOACHIM KÄNDLER. Figurin, porslin, "Dirigent" ur serien "Aporkestern", Meissen, 1760-tal.

Höjd ca 18 cm. Medföljer ask och glaskupa med ställning.

Medföljer handlingar samt äkthetsbevis av Dr. Peter Braun, arkivarie och chef för historiska samlingar, Meissen.

Restaurerad av Meissenfabrikens verkstad. Ytslitage. Fläck vid knät. Kupa med ett nagg.

Tema

Auctionets samlade höstkvalitetsauktion 2023

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 631